wtorek, 6 sierpnia 2013

Kontrole NIK w samorządach lokalnych


NIK wytyka błędy urzędnikom

Data dodania:  Ostatnia aktualizacja: 
Dziennik Łódzki
Jolanta Baranowska


NIK wytyka błędy urzędnikom
W Urzędzie Miasta Łodzi zatrudnienie spadło (© Grzegorz Gałasiński)

Urząd Gminy w Rzgowie obsadzał stanowiska urzędnicze z pominięciem otwartego konkursu. Starostwo Powiatowe w Zgierzu odpowiedziało na skargę petenta z dwumiesięcznym opóźnieniem. NIK skontrolował zatrudnianie pracowników w 45 samorządach w całej Polsce od 2010 roku do połowy 2012 roku.
Starostwo Powiatowe w Zgierzu odpowiedziało na skargę petenta z dwumiesięcznym opóźnieniem. Nie poinformowało o przedłużeniu rozpatrywania sprawy. Odpowiedzi na skargę udzieliła osoba nieupoważniona. 

- Ówczesny naczelnik wydziału geodezji nie dopełnił obowiązku prawidłowego nadzoru nad sprawą i przekroczył swoje kompetencje, podpisując odpowiedź na skargę - wyjaśnia Małgorzata Tomczuk z biura promocji zgierskiego starostwa. - Rozwiązano z nim umowę o pracę.



Starostwie Powiatowym w Pabianicach rozpatrzenie sześciu skarg opóźniło się o trzy miesiące. Starosta pabianicki tłumaczył NIK, że nieprawidłowości dotyczą nierzetelnego nadzoru, wykonywanego przez byłych sekretarzy powiatu. 

Urzędzie Gminy Rzgów były przypadki obsadzania stanowisk urzędniczych z pominięciem otwartego naboru. NIK stwierdził, że to nielegalne i negatywnie ocenił działanie urzędu. Jan Mielczarek, burmistrz Rzgowa, potwierdza, że podpisał umowy z dwoma pracownikami z pominięciem procedury naboru. Twierdzi, że był to awans wewnętrzny. 

- Te osoby były wcześniej zatrudnione w urzędzie w ramach zastępstwa, sumiennie wywiązywały się z obowiązków, posiadały odpowiednie doświadczenie, wiedzę i wykształcenie - tłumaczy burmistrz Rzgowa. - Zostały zatrudnione w drodze tzw. awansu wewnętrznego. Musieliśmy zapewnić ciągłość pracyurzędu. 

NIK twierdzi, że UG w Rzgowie nie sporządzał protokołów z naboru na stanowiska urzędnicze oraz usuwał z Biuletynu Informacji Publicznej wyniki naboru przed upływem trzech miesięcy. 

- Tylko w jednym przypadku informacja o wyniku naboru była w BIP krócej niż trzy miesiące - zapewnia burmistrz Mielczarek. - Było to wynikiem niedopatrzenia. Ale informacja ta była wywieszona na tablicy informacyjnej urzędu. Nieprawda, że nie sporządzano protokołów z naboru. 

Kandydaci na stanowiska urzędnicze dostawali od zgierskiego starostwa zbyt mało czasu na złożenie dokumentów. Musi być to minimum 10 dni od daty publikacji ogłoszenia w BIP. 

- Ogłoszenie zostało opublikowane z jednodniowym opóźnieniem - tłumaczy Tomczuk. - Błąd został popełniony przez pracownika nieświadomie. 

Urząd Gminy w Zduńskiej Woli nie podawał w ogłoszeniach wymagań, związanych ze stanowiskiem albo nie wskazywał, które z nich są niezbędne. 

Dwójce pracowników starostwa w Zgierzu urząd przyznał wyższe o 260 zł dofinansowanie do studiów. - Spowodowane to było pomyłką pracownika kadr - mówi Małgorzata Tomczuk. 

NIK zarzucał UG w Rzgowiezgierskiemu starostwu oraz Urzędowi Marszałkowskiemu w Łodzi nierzetelne przygotowanie lub udokumentowanie okresu przygotowawczego dla urzędnika, który po raz pierwszy trafia do pracy w samorządzie.

Urząd Gminy w Rzgowie obsadzał stanowiska urzędnicze z pominięciem otwartego konkursu. Starostwo Powiatowe w Zgierzu odpowiedziało na skargę petenta z dwumiesięcznym opóźnieniem. NIK skontrolował zatrudnianie pracowników w 45 samorządach w całej Polsce od 2010 roku do połowy 2012 roku.

Urzędzie Miasta Łodzi pracują 1974 osoby (w 2011 roku 2.063 osoby). W 2012 roku magistrat rozwiązał umowy z 249 osobami. W 2013 roku zatrudnił 55 nowych osób. 

pabianickim starostwie w 2012 roku zatrudniono 15 nowych urzędników, 40 zwolniono, a 11 awansowało. W 2013 roku odpowiednio: 5, 2 i 2. W pabianickim magistracie w 2012 roku zatrudniono 7 osób, zwolniono 13, a awansowano 7.


W 2013 roku - 7, 5 i 4 osoby.



Ratusz w Aleksandrowie w 2012 roku zatrudnił 6 osób i 7 awansował, zaś w 2013 - odpowiednio - 1 i 3. 

Urzędzie Miasta w Konstantynowie zatrudniono 3 osoby, 4 zwolniono i 2 awansowano. W 2013 roku pracę straciła jedna osoba, a jedna awansowała. 

magistracie w Koluszkach w 2012 roku zatrudniono 4 osoby, 4 zwolniono, a 3 awansowano. W 2013 roku odpowiednio: 5, 2 i 2. 

Urząd Miasta w Ozorkowie w 2012 roku zatrudnił 4 osoby, 3 zwolnił i 6 awansował. W 2013 roku - 4, 7 i 4. 

strykowskim magistracie w 2012 roku nie było ruchów kadrowych. W 2013 roku 2 osoby zatrudniono i 2 zwolniono. 

Głowno w 2012 roku zatrudniło 8 osób, 4 zwolniono i 3 awansowano. W 2013 roku - 1 zatrudniono i 3 awansowano. 

starostwie dla powiatu łódzkiego wschodniego w 2012 roku zatrudniono 3 osoby, 7 zwolniono i 1 awansowano. 

1 komentarz: