wtorek, 3 marca 2015

Czemu nie w Pabianicach??

Zdjęcie z aktualnie rozgrywanych mistrzostw Polski
dziewcząt do lat 10 w Jastrzębiej Górze
Kiedy w listopadzie 2013 r. Norweg Magnus Carlsen zdobywał tytuł szachowego mistrza świata (i 1,1 mln euro), jego mecz z Hindusem Viswanathanem Anandem oglądało ponad 100 mln telewidzów. Urodzony w 1990 r. Carlsen został pierwszym szachowym mistrzem świata z Zachodu od 1975 r. Jego sukces rozbudził masową wyobraźnię - również bardzo młodych ludzi, którzy chcieliby pójść jego śladem.

W lutym hiszpańscy posłowie zdecydowali, że w tamtejszych szkołach podstawowych szachy staną się przedmiotem obowiązkowym.

Parlament Europejski zalecił krajom unijnym wprowadzenie szachów do szkół już trzy lata temu. Unijny program "Szachy w szkole" nie wskazuje jednak dokładnie, jaką formę ma przyjąć nauka.

Szachów już dziś można się uczyć np. w poznańskim Gimnazjum nr 12 - tam wybrano do tego dodatkowe lekcje matematyki. - Uczniowie grają na klasycznej szachownicy i na tablicach multimedialnych - mówi dyrektorka szkoły Beata Celczyńska-Piętka.

Jednak w MEN nie kwapią się, by pójść śladem Hiszpanii. - Nie chcemy szachów narzucać, ale będziemy je promować - usłyszeliśmy w resorcie. W zeszłym tygodniu minister edukacji narodowej Joanna Kluzik--Rostkowska spotkała się z pomysłodawcami projektu "Edukacja przez szachy w szkole". 

- To świetna inicjatywa - mówiła szefowa MEN, które udzieliło akcji patronatu.

Projekt Polskiego Związku Szachowego "Edukacja przez szachy w szkole" jest adresowany do wszystkich szkół podstawowych. Mogą włączyć się do niego podstawówki, które szachom zechcą poświęcić co najmniej jedną lekcję tygodniowo (przez dwa lata). Co ważne - dzieci uczęszczające na takie zajęcia nie będą w żaden sposób selekcjonowane.

Już dziś dodatkowe zajęcia z szachów i innych gier logicznych prowadzone są w setkach szkół, a nawet przedszkoli, w całej Polsce. Nie tylko w dużych miastach, ale też w tych mniejszych, np. w Przedszkolu Samorządowym nr 1 w Dobczycach czy Szkole Podstawowej nr 11 w Suwałkach. Jak mówią z dumą nauczyciele, dzieci grają na lekcjach, ale również dla rozrywki - w świetlicach i szkolnych bibliotekach.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75478,17490770,MEN_do_uczniow__Grajcie_w_szachy_.html#ixzz3TLYI8lPn

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz