czwartek, 31 października 2013

Agnieszka Jaksa o programie "Wygramy życie" - im chce się chcieć!

Projekt „WYGRAMY ŻYCIE” realizowany jest przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Młodzież w działaniu”. Wszystkie działania będą przeprowadzane w terminie od września 2013 r. do lipca 2014 r.
Głównym tematem projektu jest integracja różnych grup społecznych, które z powodu swych uwarunkowań, są często skazane na izolację od reszty społeczeństwa. Celami są przełamanie barier wewnętrznych przed kontaktem z osobami wykluczonymi, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk grup z różnych krajów (Polska i Wielka Brytania), aktywizacja osób wykluczonych i ich uspołecznienie, promocja form artystycznych, jako formy alternatywnego spędzania czasu, zwiększenie poczucia własnej wartości uczestników poprzez szereg przedsięwzięć artystycznych oraz podniesienie sprawności fizycznej i promocja zdrowego stylu życia.
W jednym czasie podobne działania będą przeprowadzane u parterów w Wielkiej Brytanii - dzięki czemu nastąpi wymiana dobrych praktyki, integracja środowisk oraz poznanie kultur krajów. Niepełnosprawni, dzieci i wolontariusze poprzez szereg działań będą zmieniać obraz osób wykluczonych i łamać bariery ze społecznością lokalną. W ramach projektu planujemy: warsztaty (muzyczne, dziennikarskie, teatralne, taneczne i twórcze). Odbędą sie zajęcia sportowe (olimpiada, rozgrywki, rajd).
Zdobyte umiejętności będą prezentowane podczas imprez, flashmobów, happeningów, powstanie godzinny spektakl, który będzie prezentowany w szkołach, instytucjach i na ulicach. Planowana jest sesja zdjęciowa, pokaz mody i wystawa fotograficzna. Projekt zakończy sie festiwalem ewaluacyjnym, w trakcie którego będzie przestrzeń do prezentacji wspólnej twórczości podopiecznych ośrodków z województwa łódzkiego.
Realizatorem projektu są wolontariusze z Grupy Wolontarystycznej „AGRAFKA” działający przy Ośrodku Profilaktyki i Integracji Społecznej Miejskiego Centrum Pomocy Społecznej w Pabianicach, organizacją wspierającą jest stowarzyszenie „Jesteśmy Tacy…”.
odbiorcami są:
Porządkowanie cmentarza
Po stronie polskiej bezpośrednimi odbiorcami projektu są dzieci w wieku 10-16lat (podopieczni Ośrodka Profilaktyki i Integracji Społecznej w Pabianicach), osoby niepełnosprawne w wieku 21-35 lat (podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej w Pabianicach) oraz wolontariusze z Grupy Wolontarystycznej „AGRAFKA” w wieku 16-24 lat, łącznie 80 osób. Pośrednio projekt obejmie podopiecznych Środowiskowych Domów Samopomocy, Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego, Zespół Szkół Specjalnych, uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz mieszkańców Pabianic i województwa łódzkiego.
Po stronie angielskiej to osoby Niepełnosprawne w wieku 23-40 lat (podopieczni Camphill Milton Keynes Communuities) oraz wolontariusze z całej Europy łącznie 80 osób. Pośrednio projekt obejmie mieszkańców Milton Keynes i okolic.
Projekt przewiduje ścisłą współpracę z partnerami z Wielkiej Brytanii. We wrześniu odbyła się wizyta studyjna wolontariuszy w Anglii. Tam przeszli szkolenie oraz poznali sposoby pracy z niepełnosprawnymi. Dzięki temu możemy wprowadzić w polskie realia tzw. PCP, czyli Person Centred Planning / Indywidualny Plan Rozwojowy, który realizujemy już od kilku tygodni. Celem PCP jest wspieranie niepełnosprawnych w osiąganiu ich celów oraz zachęcanie ich do większej samodzielności w codziennym życiu w takich sferach jak finanse, planowanie, wytyczanie celów, komunikacja, wizyty w miejscach publicznych, kawiarniach, urzędach itp. Podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej w Pabianicach przy wsparciu wolontariuszy z G. W. „AGRAFKA” (1 wolontariusz – 1 podopieczny) realizują swoje zainteresowania, potrzeby, a nawet marzenia!
Drugi wyjazd odbędzie się w grudniu. Wolontariusze wyjadą razem z niepełnosprawnymi, aby wymienić się doświadczeniem, poznać odmienność tradycji i kulturę, ale przede wszystkim poczuć na własnej skórze jak są odbierani przez tamtejszą społeczność, która jest pozbawiona uprzedzeń wobec takiej odmienności.
Wszystkie działania na bieżąco są opisywane na fanpage projektowym na portalu Facebook. Ponadto wolontariusze wymieniają się swoimi refleksjami i wrażeniami po każdym działaniu na grupie projektowej również na Fb. Tam możemy konsultować się w każdej chwili z parterami i wzajemnie sobie doradzać i się wspierać.
Ciekawym rezultatem będzie wydanie wspólnego poradnika, który pokaże różnice w regulacjach prawnych, organizacyjnych oraz postrzeganiu osób niepełnosprawnych intelektualnie przez społeczność brytyjską i polską. Opiszemy nasze doświadczenia-sukcesy i trudności oraz pomysły na aktywizację osób wykluczonych poprzez animację artystyczną i indywidualną więź, która zawsze procentuje. Chcemy rozesłać poradnik do organizacji zajmujących się pracą z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym w całej Polsce. Mamy nadzieję, że zaszczepimy w organizacjach chęć współpracy z wolontariuszami i motywację do wspólnego tworzenia nowego wizerunku osoby niepełnosprawnej.
Projekt objęty patronatem Prezydenta Miasta Pabianic oraz Starosty Powiatu Pabianickiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz