Pierwsza osoba, która da prawidłową odpowiedź (email: dlugosz@vp.pl), będzie mogła - nie, nie nie posprzątać - pozdrowić (wraz ze zdjęciem) swoich najbliższych na Pabianice-net.
piątek, 28 lutego 2014
Konkurs Pabianice-net dla spostrzegawczych
Pierwsza osoba, która da prawidłową odpowiedź (email: dlugosz@vp.pl), będzie mogła - nie, nie nie posprzątać - pozdrowić (wraz ze zdjęciem) swoich najbliższych na Pabianice-net.
Okiem miejskiego łazika (14)
Taki oto element architektoniczny stoi od pewnego czasu na ul. Zamnkowej obok Jamnika. Czemu ma służyć, tego nie wie nikt. Póki co, sprytni pabianiczanie wykorzystują go jako kosz na śmieci.
Może ktoś ma lepszy pomysł? Ostatnio publikowałem zdjęcie drzewa oblepionego ogłoszeniami. Gdyby dołożyć jeszcze dwa podobne elementy, mógłby doskonale służyć, jako słup reklamowy.
Może ktoś ma lepszy pomysł? Ostatnio publikowałem zdjęcie drzewa oblepionego ogłoszeniami. Gdyby dołożyć jeszcze dwa podobne elementy, mógłby doskonale służyć, jako słup reklamowy.
czwartek, 27 lutego 2014
Prezydencka inspekcja
Dziś prezydent Zbigniew Dychto w godzinach południowych dokonał inspekcji rozbiórki ruiny przy ul. Waryńskiego. Niestety, nie dostał się na plac robót, gdyż wszystko było "zamknięte" a szczeliny pookienne zabite dechami. Wewnątrz nie było żywej duszy (może przerwa na pączka?) więc miejski włodarz pogadał, pogadał i wrócił do innych obowiązków. Nie zainteresował go budynek przykryty niebieską folią (pożar latem ubiegłego roku) znajdujący się po drugiej stronie ulicy.
Inwestorem rozbiórki jest Zakład Gospodarki Mieszkaniowej a wykonawcą prywatna firma.
Inwestorem rozbiórki jest Zakład Gospodarki Mieszkaniowej a wykonawcą prywatna firma.
Najnowsze oferty pracy - PUP Pabianice
|
środa, 26 lutego 2014
Szanowne Panie! Można się zbadać w PCM!
Biała Sobota w PCM
Program profilaktyki raka szyjki macicy
Rak szyjki macicy jest drugim najczęściej występującym nowotworem kobiet i najczęstszym nowotworem narządu rodnego. W Polsce wciąż wiele kobiet myśli, że ten problem „ ich nie dotyczy”. Dowodem na to niech będzie fakt, iż podczas ubiegłorocznej Białej Soboty zgłosiła się do Poradni tylko jedna pacjentka. Czy na pewno? Regularna cytologia redukuje ryzyko raka szyjki macicy o 60 – 90 %. Badaj się regularnie! Masz przecież tyle powodów by żyć!
Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy jest adresowany do wszystkich kobiet w wieku 25-59 lat, które nie wykonywały badania cytologicznego w ramach programu w ciągu ostatnich 3 lat.
Bezpłatne (refundowane przez NFZ) badanie cytologiczne w ramach programu można będzie wykonać w Pabianickim Centrum Medycznym, które organizuje w dniu 8 marca 2014r. Białą Sobotę. W Poradni „K” na terenie Przychodni Specjalistycznej czekać będą na świadome siebie kobiety specjalista ginekolog – położnik lek. med. Magdalena Małolepsza oraz położne Barbara Morzyszek i Beata Dobroszek.
Poniżej przedstawiamy krótkie informacje, które pomogą Paniom w podjęciu być może „życiowej” decyzji dotyczącej własnego zdrowia. Rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości występowania nowotworem u kobiet. W Polsce rocznie choroba ta dotyka ok. 4 tys. kobiet. Blisko 2 tys. Polek umiera z tego powodu. Celem programu jest zmniejszenie umieralności kobiet na raka szyjki macicy. W wyniku przeprowadzenia badania cytologicznego można wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym okresie. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, każdego roku w Polsce notuje się 13 przypadków raka szyjki macicy na 100 tys. kobiet.
Rozwój raka inwazyjnego poprzedza stosunkowo długi okres zamian przedrakowych. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie zmian przedrakowych, które pozwoli na szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia, zabezpieczającego przed dalszym rozwojem choroby i umożliwiającego całkowite wyleczenie.
Czynnikami ryzyka warunkującymi powstawanie choroby są min.:
- zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)
- wiek - zachorowalność zwiększa się wraz z wiekiem, szczyt zachorowań przypada pomiędzy 45 a 55 rokiem życia
- wczesne rozpoczęcie życia seksualnego,
- duża liczba partnerów seksualnych,
- duża liczba odbytych porodów,
- niski status społeczny i ekonomiczny,
- palenie papierosów,
- stwierdzona wcześniej zmiana patologiczna w badaniu cytologicznym
Program składa się z 3 etapów:
- etap podstawowy - polega na pobraniu przez lekarza lub położną rozmazu cytologicznego z szyjki macicy w gabinecie ginekologicznym.
- etap diagnostyczny - polega na ocenie pobranego rozmazu cytologicznego w pracowni diagnostycznej.
- etap pogłębiony - w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w rozmazie cytologicznym kobieta powinna być skierowana do ośrodka realizującego etap diagnostyki pogłębionej. W ramach tego etapu wykonywane jest badanie kolposkopowe z biopsją celowaną w razie wskazań.
Porada na etapie podstawowym obejmuje: przeprowadzenie wywiadu, wypełnienie ankiety, pobranie materiału do badania cytologicznego, edukację w zakresie profilaktyki nowotworu szyjki macicy, wysłanie pobranego materiału wraz z wypełnioną ankietą do pracowni diagnostycznej, wręczenie przez lekarza pacjentce wyniku badania i decyzja, co do dalszego postępowania, zalecenie ponownego zgłoszenia się na badanie po trzech latach w ramach programu. Jeżeli wynik badania jest prawidłowy, to na następne badanie cytologiczne w ramach programu należy zgłosić po 3 latach, chyba że na otrzymanym wyniku badania jest informacja o zgłoszeniu się na badanie za 12 miesięcy. Jeżeli wynik badania cytologicznego wzbudzi jakiekolwiek wątpliwości lekarza, pacjentka zostanie skierowana na dalsze badania na etapie pogłębionym programu, który obejmuje: badanie kolposkopowe i ewentualne badanie histopatologiczne wycinków.
Kobiety, u których rozpoznano raka szyjki macicy zostaną skierowane (poza programem) na dalszą diagnostykę lub leczenie do świadczeniodawców posiadających z NFZ umowy w odpowiednich rodzajach świadczeń.
Szczegółowe informacje dotyczące BIAŁEJ SOBOTY znajdziecie Panie na zamieszczonym obok plakacie informacyjnym. Serdecznie zapraszamy.
Pabianicki radny reklamuje gorzałę w internecie?!

Marian Koczur lubi to.
Głosuj na nowoczesny patriotyzm II LO w Pabianicach
Prosimy o głosowanie na projekt klasy I a w ramach Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu. Trzeba wejść na stronęhttp://www.anp.kj.org.pl/konkurs/ranking/teksty, odnaleźć tekst autorstwa naszych uczniów i kliknąć Zagłosuj. Procedura wymaga kilka sekund bo trzeba wpisać numer, ale warto!!! Musimy zebrać jak najwięcej lajków. Pomóżcie!!!!
wtorek, 25 lutego 2014
"Jedynka" walczy o Zieloną Flagę
„Zielona Flaga" jest międzynarodowym tytułem, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco-Schools, w którym uczestniczy ponad 15.000 szkół z 53 krajów Europy a także Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii. Do tej pory prawie 4.500 szkół uzyskało wyróżnienie - Zieloną Flagę. Eco-Schools - jest programem opartym na Systemach Zarządzania Środowiskowego (EMAS, ISO 14001) polegającym na podnoszeniu świadomości ekologicznej młodzieży szkolnej poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii i surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami w szkołach i ich otoczeniu.
Fundacja Partnerstwo dla Środowiska jest jako jedyna uprawniona do nadawania certyfikatu Zielonej Flagi.
Fundacja Partnerstwo dla Środowiska jest jako jedyna uprawniona do nadawania certyfikatu Zielonej Flagi.
Czy oświetlenie hybrydowe jest opłacalne?
Na poniedziałkowej sesji radni gminy Pabianice dyskutowali o problemach oświetlenia dróg i ulic. Eksperymentalnie w niektórych punktach założono tzw. oświetlenie hybrydowe. Chciano sprawdzić, czy jest opłacalne. Oto opinia Arkadiusza Jaksy - przewodniczącego Rady:


Sesja poświęcona była problemom rozbudowy oświetlenia komunalnego. Teraz płacimy blisko 400.000 zł rocznie a dochodzą dwa węzły autostradowe, czyli około 70 tys. więcej. Rok temu wydawało się, że rozbudowa linii hybrydowych, zasilanych przez słońce i wiatr, to strzał w 10. Minął rok i takiego przekonania już nie było. Trzeba podejść indywidualnie hybrydy tam gdzie do linii zasilających jest naprawdę daleko. I jeżeli już to głównie panele słoneczne. Wiatraki rodzą problemy. Wygląda, że najlepiej inwestować w tradycyjne zasilanie i lampy ledowe z elektronicznym sterowaniem. Inna sprawa, kuriozalna, że PGE kładąc nowe linie wprowadza warkocze bez linii na oświetlenie. Wynika więc, że powinno się zaraz po nich kopać nowy kanał i układać dodatkowy kabel. O tempora! O mores!
Oni Ci pomogą!!
Od 24 lutego do 1 marca 2014 roku rusza ogólnopolska akcja pod hasłem ,,Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Głównym celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych. Przedsięwzięcie realizowane jest z inicjatywy ministerstwa sprawiedliwości we współpracy z sądami, prokuratorami, policją i organizacjami pozarządowymi.
Wszystkie osoby, które nie wiedzą, jak rozwiązać trudne życiowe sytuacje, doznają krzywdy lub są świadkami przestępstw zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy fachowców. W ramach kampanii osoby pokrzywdzone w wyniku przestępstwa mogą liczyć na wsparcie i pomoc specjalistów w tym kuratorów sądowych, adwokata, psychologa, radcy prawnego, konsultanta Niebieskiej Linii oraz policjantów, którzy dyżurować będą w Ośrodku Profilaktyki i Integracji Społecznej przy ul. Partyzanckiej 31 w Pabianicach w podanych poniżej terminach:
Poniedziałek – 24 lutego w godzinach 16.00 -19.00
Wtorek – 25 lutego w godzinach 10.00 - 13.00, radca prawny w godzinach 12:00-15:00
Środa – 26 lutego w godzinach 16.00 - 19.00, radca prawny w godzinach 16:00-18:00
Czwartek – 27 lutego w godzinach 13.00-16.00, radca prawny w godzinach 9:00-12:00
Piątek – 28 lutego w godzinach 13.00-16.00, radca prawny w godzinach 8:00-11:00
Osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą również liczyć na codzienną pomoc i wsparcie fachowców Punktu Konsultacyjnego dla Ofiar Przemocy w Rodzinie pod numerem telefonu(42) 215 42 11 lub przez internet: opiispab@wp.pl
W naszym województwie pomocą dla osób pokrzywdzonych przestępstwem zajmuje się Stowarzyszenie Bezrobotnych i Osób Działających na rzecz Bezrobotnych „Wszyscy Razem – In Corpore”, z siedzibą w Łodzi ul. Franciszkańska 15, telefon 42 6397203 lub 42 656 20 40.
Ważne dla rodziców!!
Terminy rekrutacji do pabianickich przedszkoli i szkół podstawowych
Przedszkola Miejskie
- Rodzice/opiekunowie dzieci uczęszczających do danego publicznego przedszkola składają na kolejny rok szkolny deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu do dnia 28 lutego br.
- Rodzice/opiekunowie dzieci ubiegających się o przyjęcie do przedszkola składają wniosek w dniach 10 - 28 marca br.
- Zakończenie prac Komisji Rekrutacyjnych do 15 kwietnia br.
Szkoły podstawowe
- Rodzice/opiekunowie dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły składają zgłoszenia w szkole rejonowej do dnia 15 marca br.
- Rodzice/opiekunowie dzieci zamieszkałych poza obwodem szkoły składają wnioski w terminie 16 - 31 marca br.
- Postępowanie rekrutacyjne będzie prowadzone w terminie 1 - 15 kwietnia br.
- Listy dzieci przyjętych będą wywieszone w szkołach 16 kwietnia br.
Regulaminy rekrutacyjne, druki deklaracji i wniosków dostępne są w placówkach oświatowych
Rozbiórki w gminie Pabianice
Pabianice, 24.02.2014

OGŁOSZENIE
Gmina Pabianice zaprasza do złożenia oferty na:
- Rozbiórkę budynków na działce 305 w Pawlikowicach: budynek drewniany, pow. zabudowy- 154 m2, kubatura - 1044 m3; budynek murowany: pow. zabudowy- 56 m2, kubatura - 195 m3.
- Rozbiórkę budynku na działce 291/1w Rydzynach, budynek murowany, konstrukcja dachu drewniana, pow. zabudowy - ok. 92 m2, kubatura- ok. 520 m3.
W cenie oferty należy uwzględnić uzyskanie z upoważnienia Gminy wymaganych decyzji administracyjnych oraz uzupełnienie ogrodzenia po zakończeniu rozbiórki.
Wykonawca rozbiórki zobowiązany jest do prowadzenia robót zgodnie z wymaganiami przepisów Prawa Budowlanego i przedstawienia dokumentów potwierdzających zagospodarowanie materiałów rozbiórkowych zgodnie z Ustawą o odpadach.
Oferty mogą być częściowe.
Oczekiwany termin rozbiórki: nie dłużej jak do 31 lipca 2014.
Oferty składać należy w zamkniętych kopertach z dopiskiem ROZBIÓRKA do 7 marca 2014 do godz. 14.00 w sekretariacie Urzędu Gminy w Pabianicach.
Osoba do kontaktu: Zbigniew Urbański, Tel. 42 213 96 60, wew. 136
WÓJT GMINY PABIANICE
Henryk Gajda
Pogoda dla Łodzi do 9 marca (a wiatry będą wiały skąd będą chciały)
9°
Prawie bezchmurnieCiśnienie:
1021 hPa
Wiatr:
16 km/h
Deszcz:
0,0 mm
1021 hPa
Wiatr:
16 km/h
Deszcz:
0,0 mm
10°
Prawie bezchmurnieCiśnienie:
1021 hPa
Wiatr:
9 km/h
Deszcz:
0,0 mm
1021 hPa
Wiatr:
9 km/h
Deszcz:
0,0 mm
11°
Duże zachmurzenieCiśnienie:
1020 hPa
Wiatr:
7 km/h
Deszcz:
0,0 mm
1020 hPa
Wiatr:
7 km/h
Deszcz:
0,0 mm
12°
Zachmurzenie umiarkowaneCiśnienie:
1013 hPa
Wiatr:
10 km/h
Deszcz:
0,0 mm
1013 hPa
Wiatr:
10 km/h
Deszcz:
0,0 mm
12°
Zachmurzenie umiarkowaneCiśnienie:
1010 hPa
Wiatr:
12 km/h
Deszcz:
0,0 mm
1010 hPa
Wiatr:
12 km/h
Deszcz:
0,0 mm
12°
Duże zachmurzenieCiśnienie:
1009 hPa
Wiatr:
11 km/h
Deszcz:
0,0 mm
1009 hPa
Wiatr:
11 km/h
Deszcz:
0,0 mm
12°
Zachmurzenie umiarkowaneCiśnienie:
1007 hPa
Wiatr:
10 km/h
Deszcz:
0,0 mm
1007 hPa
Wiatr:
10 km/h
Deszcz:
0,0 mm
9°
Duże zachmurzenieCiśnienie:
1012 hPa
Wiatr:
9 km/h
Deszcz:
0,0 mm
1012 hPa
Wiatr:
9 km/h
Deszcz:
0,0 mm
9°
Duże zachmurzenieCiśnienie:
1013 hPa
Wiatr:
9 km/h
Deszcz:
0,0 mm
1013 hPa
Wiatr:
9 km/h
Deszcz:
0,0 mm
8°
Duże zachmurzenieCiśnienie:
1032 hPa
Wiatr:
11 km/h
Deszcz:
0,0 mm
1032 hPa
Wiatr:
11 km/h
Deszcz:
0,0 mm
8°
Duże zachmurzenieCiśnienie:
1031 hPa
Wiatr:
11 km/h
Deszcz:
0,0 mm
1031 hPa
Wiatr:
11 km/h
Deszcz:
0,0 mm
8°
Duże zachmurzenieCiśnienie:
1022 hPa
Wiatr:
11 km/h
Deszcz:
0,0 mm
1022 hPa
Wiatr:
11 km/h
Deszcz:
0,0 mm
9°
Zachmurzenie umiarkowaneCiśnienie:
1017 hPa
Wiatr:
12 km/h
Deszcz:
0,0 mm
1017 hPa
Wiatr:
12 km/h
Deszcz:
0,0 mm
Subskrybuj:
Posty (Atom)