wtorek, 11 lutego 2014

Narkotyki plagą w powiecie pabianickim!


Pabianiccy policjanci spotykając się w swojej pracy z różnymi przejawami patologii społecznej oraz mając na względzie szeroko pojęte bezpieczeństwo i dobro nastolatków 7 lutego 2014 roku zaprosili na salę widowiskową Miejskiego Ośrodka Kultury uczniów klas III szkół gimnazjalnych z terenu Pabianic oraz powiatu pabianickiego. Na zaproszenie gospodarza debaty Komendanta Powiatowego Policji w Pabianicach insp. Pawła Zarychty odpowiedziała kilkuset osobowa grupa młodzieży, która wraz z nauczycielami i pedagogami wypełniła po brzegi salę placówki kulturalnej. 
Wśród zacnej publiczności zasiedli również policjanci na co dzień zajmujący się problematyką nieletnich – kierownik Zespołu ds. Nieletnich i Patologii st.asp. Ireneusz Karwat oraz sierż. szt. Aleksandra Białkowska. Tym razem debata społeczna adresowana do szczególnej grupy odbiorców odbyła się w nieco odmienionej formule. Policjanci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi, do których za bardzo nie trafiają swoiste pogadanki, ulotki, przemówienia zaprosili do tego przedsięwzięcia grupę PaT z Wojsławic, która dla pabianickiej młodzieży zagrała spektakl profilaktyczno-edukacyjny ,,Bez odwrotu ”. Widowisko dotykało trudnych tematów: przemocy, uzależnień, braku oparcia w dorosłych. Młodzi pasjonaci sztuki zainspirowani ogólnopolskim programem ,,Profilaktyka a Ty” postanowili ze swym przesłaniem dotrzeć do serc i świadomości rówieśników, mając jednocześnie nadzieję na zaszczepienie w nich nowej formy oddziaływania profilaktycznego, która będzie drogowskazem oraz alternatywą na zjawiska patologii społecznej. Widowisko zapoczątkowało dyskusję nad problematyką sięgania młodych ludzi po różnego rodzaju używki, w tym alkohol, dopalacze, narkotyki oraz było wprowadzeniem do wystąpienia Komendanta Powiatowego Policji insp. Pawła Zarychty. Gospodarz debaty przedstawił kwestie będące priorytetami Komendy Głównej Policji, jak również wyznacznikami codziennej pracy pabianickich policjantów. W związku ze zbliżająca się wiosenną kolejką ligową zachęcał kibiców do promowania pozytywnych postaw i bycia ,,Kibicem przez duże K”, gdyż takie zachowanie zapobiega zjawiskom chuligaństwa stadionowego. Komendant przedstawił również konsekwencje naruszania norm obowiązującego prawa, podając przykłady chuligańskich zachowań. Malowanie spayem po murach budynków użyteczności publicznej, umieszczanie na elewacjach symboli faszystowskich, publiczne propagowanie faszyzmu czy innego totalitarnego ustroju państwa lub nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych, wypełniają przesłanki przestępstw określonych artykułach 119, 156, 157 kodeksu karnego. Podkreślił również, że policjanci monitorują fora internetowe, pod kątem ujawniania i zapobiegania przestępstwom z nienawiści, gdyż w internetowej przestrzeni odnotowywane są przypadki społecznej nietolerancji oraz działań motywowanych uprzedzeniami wobec różnych grup społecznych. 
Kolejnym zagadnieniem, jakie komendant przedstawił uczestnikom debaty były przestępstwa popełnianie przez osoby nieletnie. Z policyjnych statystyk wynika, że w latach 2012-2013 nieletni popełnili na terenie powiatu pabianickiego 1200 czynów karalnych, w tym prawie 690 przestępstw narkotykowych. Z uwagi na fakt, że nadal istnieje problem sięgania przez coraz to młodsze osoby po różnego rodzaju środki odurzające, w tym również dopalacze należy szukać innowacyjnych sposobów, które propagować będą modę na życie bez uzależnień. Doskonałą odpowiedzią na tę problematykę jest właśnie ,,PaT”, oparty na profilaktyce rówieśniczej. 
W dalszej części spotkania komendant zaapelował do młodzieży, by nie dyskryminowała swoich rówieśników ze względu chociażby na niepełnosprawność czy inne ułomności, nie była obojętna na zło, ludzką krzywdę, patologie społeczne i przemoc mającą miejsce niekiedy na terenie ich szkoły, w środowisku rodzinnym, czy za ścianą sąsiada, bo każde nawet anonimowe zgłoszenie może uratować komuś życie. Jako partnera do pomocy w rozwiązywaniu trudnych problemów wskazał zasiadających na widowni policjantów z Zespołu ds Nieletnich. Sprzedaż alkoholu osobom niepełnoletnim – to kolejne zagadnienie poruszone przez szefa pabianickich policjantów. Przytaczając konkretne przykłady popełniania przestępstw przez nieletnich pod wpływem alkoholu, zwrócił uwagę na konsekwencje prawne sprzedaży alkoholu osobom poniżej 18 roku życia. Po wystąpieniu insp. Pawła Zarychty nastąpiła ożywiona dyskusja z gimnazjalistami na temat sięgania po różnego rodzaju używki. Młodzież w specjalnie przygotowanych dla nich scenkach wskazywała możliwości wyboru pomiędzy wejściem w konflikt z prawem a alternatywnym, zgodnym z oczekiwaniami społecznymi zachowaniem. Okazało się, że taka forma przekazu cieszy się dużym zainteresowaniem uczestników debaty. Po otwartej dyskusji odbył się pokaz samoobrony przedstawiony przez wyszkoloną grupę uczniów Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wojsławicach oraz prezentacja spotów przedstawiających spotkania młodzieży Pat-u w Łodzi w 2013 roku. 
Na zakończenie tego przedsięwzięcia wszyscy odtańczyli „belgijkę” i zaśpiewali Hymn Pat-u. Gimnazjaliści gromkimi brawami podziękowali gospodarzowi debaty jak również zaproszonym gościom z Wojsławic za mile i owocnie spędzony czas. Na koniec spotkania młodzieży rozdano do wypełnienia ankiety ewaluacyjne, których wyniki posłużą kierownictwu Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach do poznania nie wyartykułowanych podczas debaty spostrzeżeń, wniosków, problemów i zagrożeń, mających niewątpliwie wpływ na poczucie bezpieczeństwa wśród młodzieży z terenu Pabianic oraz powiatu pabianickiego. Policjanci mają nadzieję, że wspólne działania przyczynią się do wskazywania nastolatkom właściwej drogi, po której bez konfliktu wejścia z prawem, bez nałogów i uzależnień będą kroczyć do celu, realizując swe życiowe plany i zamierzenia.
ze strony KPP w Pabianicach

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz