środa, 26 lutego 2014

Szanowne Panie! Można się zbadać w PCM!

Biała Sobota w PCM

Program profilaktyki raka szyjki macicy
Biała Sobota w PCM
Rak szyjki macicy jest drugim najczęściej występującym nowotworem kobiet i najczęstszym nowotworem narządu rodnego. W Polsce wciąż wiele kobiet myśli, że ten problem „ ich nie dotyczy”. Dowodem na to niech będzie fakt, iż podczas ubiegłorocznej Białej Soboty zgłosiła się do Poradni tylko jedna pacjentka. Czy na pewno? Regularna cytologia redukuje ryzyko raka szyjki macicy o 60 – 90 %. Badaj się regularnie! Masz przecież tyle powodów by żyć!
Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy jest adresowany do wszystkich kobiet w wieku 25-59 lat, które nie wykonywały badania cytologicznego w ramach programu w ciągu ostatnich 3 lat.
Bezpłatne (refundowane przez NFZ) badanie cytologiczne w ramach programu można będzie wykonać w Pabianickim Centrum Medycznym, które organizuje w dniu 8 marca 2014r. Białą Sobotę. W Poradni „K” na terenie Przychodni Specjalistycznej czekać będą na świadome siebie kobiety specjalista ginekolog – położnik lek. med. Magdalena Małolepsza oraz położne Barbara Morzyszek i Beata Dobroszek.
Poniżej przedstawiamy krótkie informacje, które pomogą Paniom w podjęciu być może „życiowej” decyzji dotyczącej własnego zdrowia. Rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości występowania nowotworem u kobiet. W Polsce rocznie choroba ta dotyka ok. 4 tys. kobiet. Blisko 2 tys. Polek umiera z tego powodu. Celem programu jest zmniejszenie umieralności kobiet na raka szyjki macicy. W wyniku przeprowadzenia badania cytologicznego można wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym okresie. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, każdego roku w Polsce notuje się 13 przypadków raka szyjki macicy na 100 tys. kobiet.
Rozwój raka inwazyjnego poprzedza stosunkowo długi okres zamian przedrakowych. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie zmian przedrakowych, które pozwoli na szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia, zabezpieczającego przed dalszym rozwojem choroby i umożliwiającego całkowite wyleczenie.
Czynnikami ryzyka warunkującymi powstawanie choroby są min.:
  • zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)
  • wiek - zachorowalność zwiększa się wraz z wiekiem, szczyt zachorowań przypada pomiędzy 45 a 55 rokiem życia
  • wczesne rozpoczęcie życia seksualnego,
  • duża liczba partnerów seksualnych,
  • duża liczba odbytych porodów,
  • niski status społeczny i ekonomiczny,
  • palenie papierosów,
  • stwierdzona wcześniej zmiana patologiczna w badaniu cytologicznym
Program składa się z 3 etapów:
  • etap podstawowy - polega na pobraniu przez lekarza lub położną rozmazu cytologicznego z szyjki macicy w gabinecie ginekologicznym.
  • etap diagnostyczny - polega na ocenie pobranego rozmazu cytologicznego w pracowni diagnostycznej.
  • etap pogłębiony - w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w rozmazie cytologicznym kobieta powinna być skierowana do ośrodka realizującego etap diagnostyki pogłębionej. W ramach tego etapu wykonywane jest badanie kolposkopowe z biopsją celowaną w razie wskazań.
Porada na etapie podstawowym obejmuje: przeprowadzenie wywiadu, wypełnienie ankiety, pobranie materiału do badania cytologicznego, edukację w zakresie profilaktyki nowotworu szyjki macicy, wysłanie pobranego materiału wraz z wypełnioną ankietą do pracowni diagnostycznej, wręczenie przez lekarza pacjentce wyniku badania i decyzja, co do dalszego postępowania, zalecenie ponownego zgłoszenia się na badanie po trzech latach w ramach programu. Jeżeli wynik badania jest prawidłowy, to na następne badanie cytologiczne w ramach programu należy zgłosić po 3 latach, chyba że na otrzymanym wyniku badania jest informacja o zgłoszeniu się na badanie za 12 miesięcy. Jeżeli wynik badania cytologicznego wzbudzi jakiekolwiek wątpliwości lekarza, pacjentka zostanie skierowana na dalsze badania na etapie pogłębionym programu, który obejmuje: badanie kolposkopowe i ewentualne badanie histopatologiczne wycinków.
Kobiety, u których rozpoznano raka szyjki macicy zostaną skierowane (poza programem) na dalszą diagnostykę lub leczenie do świadczeniodawców posiadających z NFZ umowy w odpowiednich rodzajach świadczeń.
Szczegółowe informacje dotyczące BIAŁEJ SOBOTY znajdziecie Panie na zamieszczonym obok plakacie informacyjnym. Serdecznie zapraszamy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz