czwartek, 12 grudnia 2013

Ustąp pierwszeństwa - radzi pabianicka policja

USTĄP PIERWSZEŃSTWA
ObrazRuszyła kampania społeczna promująca bezpieczne zachowania uczestników ruchu drogowego, pieszych i kierujących pojazdami ze szczególnym uwzględnieniem zasad ustąpienia pierwszeństwa przejazdu oraz prawidłowych zachowań na przejściach dla pieszych. Jej patronem jest znany pilot rajdowy Maciej Wisławski.
Wymuszenie pierwszeństwa stanowi główną przyczynę wypadków w województwie łódzkim. To również przyczyna wypadków z ofiarami śmiertelnymi. Tylko z danych za 2013 rok wynika, że osoby kierujące różnego rodzaju pojazdami spowodowały 83% wszystkich wypadków drogowych, co trzeci z nich wskutek nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu. W skali roku jest to aż tysiąc wypadków i ponad 4 tysiące kolizji.  
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w ostatnich latach w łódzkim rocznie na przejściach dla pieszych potrącanych jest ponad pół tysiąca osób. W zdecydowanej większości wypadków winę za te zdarzenia ponoszą kierowcy. Ilość tych zdarzeń przeraża i dziwi, bowiem oznaczone przejście dla pieszych jest miejscem szczególnym gdzie przepisy są bardzo czytelne i w sposób oczywisty chronią osoby piesze.  
Ujawnianie tych wykroczeń jest dość trudne, ponieważ tego rodzaju zagrożenia pojawiają się w bardzo różnych miejscach (niezależnie czy są to skrzyżowania, odcinki dróg, ulic, place przed sklepami, drogi dla rowerów, pieszych, chodniki itp.) i trwają sekundy, po czym kierowcy o ile nie dojdzie do zderzenia, natychmiast rozjeżdżają się.     Dlatego też zgodnie z zasadą, że na naukę nigdy nie jest zbyt późno, wśród dorosłych i młodych uczestników ruchu rozpowszechniane są specjalnie opracowane podręczniki, omawiające   przykładowe skrzyżowania i rozwiązania organizacji ruchu występujące w Łodzi, Sieradzu, Piotrkowie Tryb. i Skierniewicach i innych miejscowościach oraz zasady pierwszeństwa przejazdu w relacji pojazd/pojazd i pojazd/pieszy. Połowę tych publikacji stanowią komiksy dla uczniów. Są one rozpowszechniane zarówno podczas spotkań z kandydatami na kierowców, z uczniami podczas zajęć z wychowania komunikacyjnego oraz w czasie bezpośrednich kontroli osób kierujących pojazdami. Część podręczników trafi również do szkół nauki jazdy. Równolegle telewizja lokalna PRO-MOK wyemituje dwa rodzaje spotów zwracających uwagę na przedstawione wcześniej problemy.
Mamy nadzieję, że dzięki tym  publikacjom i filmom wzrośnie świadomość tego, że każdy ma wpływ na nasze wspólne bezpieczeństwo na drodze, a ilość wypadków drogowych i ich ofiar będzie się zmniejszać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz